Рахункова палата виявила у звіті Антимонопольного комітету за 2019 рік ознаки непрозорої діяльності

15 Июля 2020 0

Діяльність Антимонопольного комітету України (АМКУ) при проведенні досліджень ринків містить ознаки непрозорості. Таких висновків Рахункова палата дійшла за результатами аналізу Звіту Антимонопольного комітету України за 2019 рік у частині, що впливає на виконання державного бюджету. Відповідальний за проведення аналізу – член Рахункової палати Андрій Дідик.

 
Відповідно до звіту аудиторів, про непрозорість свідчить те, що минулого року Комітет проводив окремі дослідження без внесення їх до Плану роботи, а не закінчені за попередні роки заходи в деяких випадках не вносилися до Плану роботи на 2019 рік.
 
Минулого року АМКУ планував провести 18 досліджень, але фактично здійснив лише одне – по ринку м'яса курячого – розпочате у 2016 році. Незавершеними залишилися 17 досліджень. Для порівняння в 2018 році було завершено 6 із 19 запланованих.
 
Це вказує на зниження в 2019 році результативності роботи Комітету в зазначеному напрямку, звертає увагу Рахункова палата.
 
Не були проведені минулого року, зокрема, дослідження стану конкуренції на ринку азотних мінеральних добрив, дій органів влади та місцевого самоврядування щодо допуску суб'єктів господарювання на ринки міських, приміських, міжміських пасажирських перевезень автомобільним транспортом, дослідження ринків олії соняшникової, цукру, яєць курячих.
 
Як показав аналіз, розпочаті ще в 2015–2018 роках дослідження постійно відтерміновувалися, що призводить до необхідності змінювати товарні межі ринків, а часові межі дослідження втрачають свою актуальність.
 
Рахункова палата також встановила, що сума накладених Комітетом штрафів за порушення економічної конкуренції у 2019 році зросла, але показник їх стягнення зменшився.
 
Так, сума накладених штрафів минулого року на 8,4 млрд грн (31,3 рази) більша, ніж у 2018-му. Насамперед, це зумовлено ухваленням більшої кількості рішень, об'єднанням справ, підсиленням доказової бази перед прийняттям рішення.
 
Водночас показник сплати штрафів зменшився на 185,9 млн грн, або в 2,2 рази (порівняно з 2017 роком) та на 28,1 млн грн, або 15,4% (порівняно з 2018-м). І все через погіршення платіжної дисципліни підприємств та їх взаємодії з органами влади у сфері захисту економічної конкуренції.
 
При цьому 88% штрафів та пені суб'єкти господарювання сплатили за порушення в попередні роки. А штрафів за 2019 рік до держбюджету сплачено на 18,2 млн грн, або 0,2%.
 
Аналіз звіту засвідчує, що інформація про діяльність Комітету як органу оскарження у сфері публічних закупівель неповна та невпорядкована.
 
За відсутності єдиного реєстру рішень щодо розгляду скарг учасників закупівель Рахункова палата не може підтвердити або спростувати кількість скарг, які надійшли на розгляд. Це також не дозволяє уніфікувати підходи Комітету під час розгляду скарг і забезпечити публічний контроль за ефективністю та законністю ухвалення таких рішень.
 
Отже, Вищий орган аудиту рекомендує запровадити єдиний реєстр рішень щодо розгляду скарг учасників закупівель.
 
Рахункова палата вкотре зазначає, що розмір плати за оскарження процедури закупівлі низький. Як наслідок, за розрахунками аудиторів, державний бюджет недоотримав 282,8 млн грн. Разом з тим прослідковується тенденція, коли скарги подають, щоб заблокувати тендери та усунути конкурентів.
 
Окрім того, річний Звіт АМКУ не містить інформації про штрафи та розпочаті справи за антиконкурентні узгоджені дії суб'єктів господарювання в 2019 році. Відсутній і порівняльний аналіз з попередніми роками та не наведено даних про відсоткову складову порушень.
 
Аудитори підтверджують наведену в річному Звіті АМКУ інформацію, що розмір економічного ефекту від діяльності Комітету складає майже 4,33 млрд гривень. Цей показник на 0,3 млрд грн більший ніж у 2018 році.
 
Рішення та звіт Рахункової палати за результатами аналізу будуть опубліковані на офіційному вебсайті.

Читайте новости Украины и мира на страницах «2000» и в социальных сетях FacebookTwitterLivejournal, а также Telegram
 

АМКУ открыл дело в отношении Рошен

Антимонопольный комитет открыл дело против субъектов хозяйствования, которые входят...

Зеленский назначил госуполномоченную АМКУ

Президент Украины Владимир Зеленский назначил Ольгу Музыченко государственным...

Счетная палата обнаружила признаки непрозрачности в...

Счетная палата обнаружила признаки непрозрачности в деятельности Антимонопольного...

Парламент уволил главу АМКУ

Верховная Рада поддержала постановление об увольнении Юрия Терентьева с должности...

АМКУ нашел нарушения в закупках УЗ

Антимонопольный комитет не нашел нарушений в действиях тендерного комитета...

Французы приобретут три украинских агрокомпаний -...

Французская компания SAS Investcompagnie планирует приобрести три агропредприятия в Украине.

В ВСУ от COVID-19 умер девятый пациент

В Вооруженных силах Украины (ВСУ) зафиксирована девятая смерть среди инфицированных...

Шмыгаль уверен, что ЕС не отменит безвиз для украинцев

Премьер-министр Украины Денис Шмыгаль уверяет, что безвизовому режиму Украины с...

В ЕС заявили об угрозе срыва безвизового режима для...

В Европейском парламенте заявили об угрозе для безвизового режима с Евросоюзом из-за...

Минздрав обновил протокол лечения коронавируса

Министерство здравоохранения обновляет протокол лечения коронавируса. Расширили...

В Украине за сутки выявили более 3,2 тыс....

За прошедшие сутки в Украине было подтверждено 3228 новых случая заражения...

В Украине резко похолодало

В пятницу, 18 сентября в Украине резко похолодает, в двух областях будет дождь....

Комментарии 0
Войдите, чтобы оставить комментарий
Пока пусто
Авторские колонки

Блоги

Ошибка